Wybranie lokalizacji

Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2. Rozkład promieniowania słonecznego jest nierównomierny w cyklu rocznym. Około 80% rocznego nasłonecznienia przypada na okres wiosenno-letni. (kwiecień-wrzesień) Ponadto w każdym rejonie występują okresowe zmiany nasłonecznienia wywołane zjawiskami klimatycznymi, zachmurzeniem czy też zanieczyszczeniem powietrza (np. przez przemysł). W Polsce roczna średnia suma nasłonecznienia wynosi 1600 godzin. Aby zwiększyć precyzję wyliczeń podaj miejsce usytuowania instalacji.

Rodzaj instalacji fotowoltaicznej

Wybór interesującego Cię typu instalacji

Instalacja dachowa

Najpopularniejszy typ instalacji dla domów jednorodzinnych. Cała konstrukcja montowana jest na dachu budynku na specjalnym systemie montażowym. System ten jest zróżnicowany dla różnych pokryć dachowych. Panele montowane są bezpośrednio do dachu, w niewielkiej odległości od niego w celu zapewnienia wentylacji. Dzięki temu pełnia dodatkowo funkcje ochronną dachu.
/ Instalacja dachowa na dachu prostym
W przeciwieństwie do dachów skośnych w celu zamontowania modułów na dachu płaskim musimy zastosować specjalna konstrukcje wsporczą, która pozwoli na zamocowanie paneli pod odpowiednim kątem. Ponadto w tym przypadku moduły solarne nie pełnią dodatkowo funkcji ochronnej dachu.

Instalacja naziemna

Instalacje naziemne stosowane są najczęściej przy tworzeniu dużych farm fotowoltaicznych (o mocy powyżej 15kW). Do ich zainstalowania potrzebna jest specjalna konstrukcja, która umożliwia nachylenie paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem w stosunku do Słońca. Ponadto panele muszą być odsunięte od siebie na taką odległość, aby aby nie zasłaniały kolejnego rzędu, co powoduje spadek wydajności całej farmy.

Rodzaj pokrycia dachowego

Kolejny krok to określenie rodzaju pokrycia dachowego. Jest ono istotne, ponieważ ma wpływ na montaż (w zależności od rodzaju pokrycia należy zamontować odpowiedni system montażowy) oraz na cenę całej instalacji.

Dachówka

Blacha / Blachodachówka

Gont bitumiczny

Papa bitumiczna

Położenie względem słońca

Wystawa panelu na słońce jest bardzo istotna. Najlepsza jest oczywiście strona południowa.

Wschód

Południe

Zachód

Nachylenie dachu

Nachylenie dachu wpływa na rodzaj systemu montażowego (dach prosty lub dach skośny). Najlepszym kątem dla którego panel absorbuje promienie słoneczne jest kąt 35 stopni.

0 - 15

Dach prosty

15 - 30

Dach skośny

30 - 45

Dach skośny

Rodzaj paneli

Określenie rodzaju paneli

Monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne charakteryzują się tym, że ich ogniwa posiadają kształt wielokątów (najczęściej ośmiokątów) co prowadzi do tego, że nie wypełniają one w 100% powierzchni panelu. W związku z tym, pomimo tego, że ich sprawność wynosi średnio między 14% a 16%, sprawność całej baterii w stosunku do sprawności pojedynczego ogniwa jest niższa niż w przypadku paneli polikrystalicznych.

Polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne są to jedne z bardziej popularnych baterii słonecznych. Ich sprawność wynosi między 12% a 14%. W przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych ogniwa w bateriach polikrystalicznych mają kształt prostokątny, dzięki czemu wypełniają powierzchnię 100%. Panele polikrystaliczne są tańsze od baterii monokrystalicznych.

Moc paneli

Określenie rodzaju mocy paneli

300

330

350

360

400

Liczba paneli

Wpisz liczbę paneli:lub wpisz dostępną powierzchnię (m x m):