Chcąc założyć instalację fotowoltaiczną i czerpać z niej korzyści warto wiedzieć co w głównej mierze warunkuje wysokość zysków z takiej instalacji. Poza takimi kryteriami jak wielkość instalacji, czyli ilość paneli słonecznych, usytuowanie instalacji, nachylenie paneli, przeszkody zacieniające panele oraz warunki pogodowe bardzo istotny czynnik warunkujący wielkość dochodów to nasłonecznienie.
Pojęcie nasłonecznienia określa ilość energii promieniowania słonecznego padającej na powierzchnię równą 1m2 w skali roku. Jednostką jest kWh/m2/rok. W Polsce wartość nasłonecznienia jest różna dla różnych regionów kraju, ale waha się w bardzo wąskim zakresie (rys. 1). Najniższe wartości odnotowuje się na północy kraju i wynoszą one około 1000 kWh/m2/rok, natomiast najwyższe wartości występują na południu i południowym wschodzie Polski i wynoszą około 1150 kWh/m2
Największy potencjał słoneczny w naszym kraju przypada na okres od maja do końca sierpnia (rys. 2), a roczna średnia suma nasłonecznienia wynosi 1600 godzin. Taki poziom nasłonecznienia oznacza, że z instalacji o mocy 1kW możemy uzyskać rocznie około 950 kWh energii elektrycznej w warunkach optymalnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż inwestycja zwraca się po około 10 latach, a zasoby energii słonecznej według szacunków mają wystarczyć na kolejne 5 mld lat warto już dzisiaj zainwestować w szybko rozwijającą się fotowoltaikę i zacząć zarabianie na Słońcu.
W centralnej części kraju nasłonecznienie wynosi około 1080
Rys. 1. Wartości nasłonecznienia w Polsce
Rys. 2. Nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach.